Leden 2009

Jestřábí oko

25. ledna 2009 v 11:21 Sportovní zajímavosti
V tenisu už se zavedla,možná pronikne do fotbalu.Technologie Jestřábí oko.Spolehlivě určí,jestli byl míč dobrý,nebo skončil v autu.
Systém.Kolem kurtu je rozmístěno až 10 kamer,jež míče snímají z různých úhlů.Během pěti vteřin je počítač převede do trojrozměrné grafiky a výsledek promítne hráčům i divákům u televize.
Vynálezce.Název Jestřábí oko (Hawk Eye) není přirovnání k ostřížímu zraku ptačího dravce.Vychází ze jména vynálezce:sestrojil ho britský vědec Paul Hawkins.
Využití.Poprvé se uplatnil v roce 2001 při kriketu.Poté se testoval v tenise.Systém jedinkrát nechybil.Má odchylku 3,6 milimetru,což dělá pět procent.Měří rychlost úderů,kolik hráči naběhají,a další údaje.Grandslamovou premiéru měl v roce 2006 na US Open.
Zkoušky.Hawkins ve spolupráci s Premier League ověřuje možnosti Jestřábího oka ve fotbale.Stovky kamer sledují míče v prostoru tyčí a brankové čáry.Měří se,zda systém zachytí všechny odrazy pod nejrozmanitějšími úhly.

Zdroj:SPORT magazín

Zorbovací koule

18. ledna 2009 v 11:29 Sportovní zajímavosti
Vypadá jako průhledný nafukovací balon o průměru přes tři metry a necelém metráku váhy.Uvnitř je ještě jedna menší koule,s horní vrstvou spojená důmyslnou bezbečnostní konstrukcí.
Stačí vlézt dovnitř bočním otvorem,připoutat se do bezpečnostních popruhů a pak už se jen kutálet ze svahu dolů.Dá se to vyzkoušet na trávě,na sněhu i ve vodě.I přesto,že to vypadá nebezpečně,nemusíte se bát.Vše je zabezpečené a z koule určitě vylezete rozjaření.
Toto adrenalinové dobrodružství pochází z Nového Zélandu.Vynálezci se nechali inspirovat skicou Leonarda da Vinciho-známým mužem s rozpaženýma rukama v kruhu.Délka svahu by neměla přesáhnou dvě stě metrů.Zorb se válí rychlostí až 50 km/h,k jeho zastavení ale stačí rovina,sítě,protisvah či vodní plocha,na které přistane.Pokud si hlavu zamotáte sami,bude vás to stát zhruba sedm set,ve dvojici zaplatíte tisícovku.V Česku se dá zorbovat třeba v Luhačovicích,Vrchlabí,Mnichovicích,Plzni,Brně a Ostravě.

Zdroj:SPORT magazín

Umělý trávník

18. ledna 2009 v 11:18 Sportovní zajímavosti
Na krytých stadionech trávník špatně roste.A protože zastřešených stadionů výrazně přibylo,uplatnila se umělá tráva.
Historie.
V roce 1966 měla premiéru v Texasu.V 80.letech si ji obstaralo i několik britských fotbalových klubů.Nový povrch ale nikoho nenadchl.Naopak.Diváci reptali,že totálně devastuje hru,hráči se báli nepříjemných popálenin.Skoro všechna sportoviště se vrátila k opravdové trávě.
Současnost.
Od té doby prošly umělé trávníky rapidním technickým vývojem.Existují už tři generace stále rozšířenějšího povrchu,který je po praktické stránce neocenitelný.Snadno se udržuje a v případě potřeby lze jednotlivé části vyměnit.
Materiál.
Nejpokročilejší "umělka" se skládá z několika vrstev:Umělého vlákna,osmimilimetrových gumových zrn a podkladu z lypropylénu s houbovitou strukturou původně vyvinutého automobilovým průmyslem jako hmota pro absorbování energie nárazu.To vše obaluje vrstva ochranného silikonu (zabraňuje úrazům při pádech hráčů).

Zdroj:SPORT magazín