Olympijské kruhy

25. srpna 2008 v 13:04 |  Sportovní zajímavosti
Nejvyšším olympijským symbolem jsou olympijské kruhy,které jsou vzájemně propojeny.Existuje obecný názor,že kruhy a jejich barvy představují jednotlivé kontinenty,ale není tomu tam.
Autor:
Proslavené logo navrhl v roce 1913 baron Pierre de Coubertin.Zakladatel novodobých olympijských her vnímal kruhy a barvy jako dva nezávislé symboly.Pět kruhů sice přestavuje pět kontinentů,spojených olympijskou myšlenkou,ale MOV výslovně uvádí,že žádný z kruhů nereprezentuje konkrétní kontinent.
Barvy:
Ani jedna ze šesti barev-modrá,žlutá,černá,zelená a červená včetně bílého podkladu-totiž nesymbolizuje určitý světadíl,ale dohromady představují všechny národy světa.
Olympijská vlajka:
Olympijské kruhy jsou její nedílnou součástí.Vlajka poprvé zavlála roku 1914 při zasedání VI. Olympijského kongresu a v roce 1920 měla premiéru na olympijském stadionu.
Ochrana:
Nejvýznamnější symboly olympijského hnutí (vedle kruhů vlajka a heslo) jsou podle čl.6.olympijské charty výlučným vlastnictvím MOV.S výjimkou oficiálního olympijského dne nesmí MOV užívat olympijské symboly bez jeho výslovného povolení.
Byznys:
Nejvyšší symboly se nesmí použít ke komerčním účelům.Zákon o ochraně olympijských symbolů ovšem nedisponuje drastickými sankcemi.V případě porušení práva se olympijský výbor může pouze domáhat zákazu a náhrady způsobené škody.

Zdroj:SPORT magazín
 

27 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama